Životní příběhy osloví havířovské studenty

Havířov, 14. 11. 2016

Multimediální show The Action New Generation se v Moravskoslezském kraji zabydlela. V úterý 15. listopadu 2016 zavítá náš tým do Havířova.

V sále duní taneční hudba doprovázená světelnou show. Přichází studenti, usedají a je vidět, že jsou překvapeni. Nálada je vnikající a DJ studenty vybízí k tanci, aby se rozjela párty. Začíná odpočítávání a studenti sami odstartují představení, které otevírají tanečníci a jak se zdá, zábava začíná. Zprostředkovaně se diváci přesouvají na plátno a jsou vtažení do příběhu několika mladých lidí, kterým se díky nepozornosti a rychlé jízdě změní život navždy… Smrt, zranění, krev… V tu chvíli už se v sále nikdo nesměje. The Action New Generation právě začíná!

The Action je multimediální preventivní představení, které je plné reálných příběhů a emocí. Zaměřuje se především na mladé a začínající řidiče. Bezstarostný svět, který mladí lidé znají z televize, reklam, filmů a počítačových her, je konfrontován s realitou opravdového života zasaženého dopravní nehodou. The Action budoucí řidiče nepoučuje, protože se v této věkové kategorii obvykle míjí účinkem. Místo přednášky o prevenci vedené policisty nabízí komponované pásmo, které napsal život.

 „Naše představení bývá někdy vnímáno jako velmi emotivní, často se při něm objeví na tvářích diváků slzy,“ říká David Bonaventura, režisér představení a dodává: „Z našeho hlediska je to ale dobře. Snažíme se mladým lidem nezakrytě zprostředkovat tvrdou realitu vážné dopravní nehody a zejména jejích možných následků.“

Při představení se nemluví o nabouraných autech a hmotných škodách, ale otevřeně hovoří o zranění, invaliditě a smrti mladých lidí, kteří přecenili své síly nebo se chovali nezodpovědně. The Action má studentům ukázat, jak snadno se může agresivní jízda, často s alkoholem v krvi, změnit v tom nejlepším případě na dlouhodobý a bolestivý pobyt v nemocnici.

Velmi emotivní příběh studentům vypráví i Štěpán Hyka, který je v důsledku dopravní nehody upoután na invalidní vozík. „Motorky byla moje vášeň. Jezdil jsem na nich od dětství, jenže svou nepozorností jsem všechno ztratil“, uvádí Štěpán Hyka a dodává: „Od té doby si hledám náhradu za to, co jsem nejvíc miloval. Nikomu nepřeji, aby se musel vzdát svých snů, jen díky nepozornosti, tak jako já.“
Do konce tohoto roku se projekt představí studentům ještě ve Zlínském, Jihomoravském, Královehradeckém, Ústeckém a Pardubickém kraji. The Action New Generation je financován z Fondu zábran škod České kanceláře pojistitelů do konce roku 2017.

Zájemci si mohou rezervovat svá místa prostřednictvím rezervačního formuláře na webových stránkách projektu www.theaction.eu. 

Pavla Mudrochová  
tisková mluvčí projektu
tel.: 603 191 539
e-mail: mudrochova@periculum.cz