The Action v Olomouci

Olomouc, 11. 11. 2016

Olomouc je první město, ve kterém tým The Action zahájí letošní podzimní turné po Moravě. Následující dny zavítáme do Havířova a Ostravy.

Multimediální preventivní představení je plné překvapení. Zábavu a show často střídá pláč. Pokaždé studenti vchází s údivem za blikajících reflektorů a hlasité hudby do otřásajícího se sálu. Užaslí diváci usedají na své místo a DJ zahajuje show. Po několika minutách úvodního filmu jsou všichni doslova vtaženi do emotivního příběhu, který se před jejich očima začne odehrávat. Bezstarostný svět mladých lidí střídá bolest ze ztráty milovaného člověka při dopravní nehodě. Jaké dopady může mít za volantem alkohol či omamné látky? Co způsobí rychlá jízda, nepozornost, únava nebo nezapnuté bezpečnostní pásy? Na tyto otázky dostávají diváci odpověď prostřednictvím skutečných příběhů, díky nimž se stávají účastníky dopravní nehody a seznamují se všemi možnými důsledky. V průběhu představení se na scéně setkávají zástupci tří hlavních složek, které se podílejí na likvidaci následků dopravních nehod. Policista, hasič a zdravotnický záchranář sdělují divákům své příběhy, které v rámci své služby zažili a popisují pocity, se kterými se při řešení závažných dopravních nehod musí vypořádat. Představení doplňuje vozíčkář, který podrobně popisuje životní problémy, které jsou způsobeny trvalým zdravotním postižením v důsledku dopravní nehody. 

„Je to síla, slyšet všechny ty příběhy. Myslel jsem, že jdu na nějakou přednášku o bezpečnosti silničního provozu. Mám řidičák na motorku a když jsem slyšel vyprávění záchranářů, ale hlavně toho vozíčkáře, tak vím, že budu opatrnější.“ Tak popsal své dojmy sedmnáctiletý student gymnázia po loňském shlédnutí představení v Olomouci.

Cílem tohoto projektu je prevence, nikoli však v podobě nudné přednášky. Nesnaží se poučovat o tom, jak se má účastník silničního provozu chovat. Ukazuje možné následky dopravních nehod odehrávajících se denně na našich silnicích. Závěr si vytváří každý sám.

„Nechceme účastníky strašit, ale věrohodně jim ukázat tragické následky porušování pravidel bezpečnosti silničního provozu“, říká producent projektu The Action Martin Gebauer.

Novou generaci projektu The Action od jeho počátku shlédlo více než 22 000 mladých teenagerů. Do konce tohoto roku se projekt představí studentům ještě v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Královehradeckém, Ústeckém a Pardubickém kraji. Projekt The Action New Generation je financován z Fondu zábran škod České kanceláře pojistitelů do konce roku 2017.

Zájemci si mohou rezervovat svá místa prostřednictvím rezervačního formuláře na webových stránkách projektu www.theaction.eu. 

Pavla Mudrochová  
tisková mluvčí projektu
tel.: 603 191 539
e-mail: mudrochova@periculum.cz