Po týdnu opět v Olomouckém kraji

Přerov, 20. 11. 2016

Přesně po týdnu se v pondělí 21. listopadu náš tým opět představí v Olomouckém kraji. Tentokrát emotivní příběhy s osudovými a často tragickými následky zhlédnou studenti v Přerově.

Městský dům v Přerově je v letošním roce již osmnáctou zastávkou multimediální preventivní show, která je zaměřena především pro začínající a mladé řidiče. Představení je však určeno i ostatním účastníkům silničního provozu.

Co se vlastně děje bezprostředně po tragické nehodě? Většina lidí si to umí jen velmi těžko představit a většina z nás to ani vědět nechce. Vzhledem ke statistikám dopravních nehod je však jasné, že se mnozí do uvedené situace dostanou.

Preventivní představení The Action New Generation zprostředkuje studentům, očima záchranářů, emotivní pohled na dopravní nehody s tragickými následky. Většina pochybení jde v životě napravit, ovšem v dopravě je to mnohdy velmi složité. Tam i malé chyby mohou změnit životy mnoha lidí. Velmi emotivně laděné představení svým dějem upoutá teenagery a reálnými prožitky těch nepovolanějších, přiblíží okamžiky po tragické dopravní nehodě.

„Všechna představení začínají stejně. Bezstarostní studenti většinou čekají nudnou přednášku, plnou poučování,“ uvádí Martin Gebauer, producent projektu. Vlastně netuší, co je na The Action čeká. „Jejich nálada se však v okamžiku změní, když uslyší první tóny úvodní diskotéky,“ dodává Martin Gebauer. U studentů je vidět smích a sál je najednou plný bavících se teenagerů s perfektní náladou, která vrcholí vystoupením tanečníků za zvuku dunící hudby. V okamžiku však přichází šok. Na plátně se objeví reálně zpracované záběry hrůzostrašné dopravní nehody, při níž zemře malá holčička. Atmosféra v sále se mění doslova hmatatelně… 

Před šokované diváky předstupuje policista, který jim vypráví příběh, ze které běhá mráz po zádech. „Náraz auta do zdi byl tak velký, že řidiče i spolujezdce motor doslova rozmačkal,“ přibližuje už do naprostého ticha policista Radek Mudroch a dál popisuje okamžiky bezprostředně po jedné z tragických nehod: „Nikdy jsem si nemyslel, že se mi může něco takového stát. Byl to pro mě jeden z nejhorších okamžiků. Až podle občanky jsem zjistil, že v tom autě zemřel můj kamarád.“ 

Téměř bez dechu poslouchají studenti vyprávění dalších záchranářů, hasiče Máry i Roberta ze záchranky: „To auto bylo omotané kolem sloupu a mladá holka ležela vpředu na kapotě. Prolétla předním sklem, které jí bohužel skalpovalo hlavu.“ Robert Kameník přibližuje další detaily práce zdravotnického záchranáře. Tomu totiž náleží ještě jedna nepříjemná záležitost. „Musím oznámit rodičům, že se jejich dítě už domů nevrátí, že zemřelo. V tu chvíli cítím to mrazivé ticho a vím, že jsem jim právě zkazil celý život.“

Odchod studentů ze sálu je až netypicky tichý. Pravdivé a reálné příběhy od skutečných záchranářů a dalších lidí, kteří se setkali s dopravní nehodou a její následky musí řešit až do konce života. To vše, a ještě něco navíc prožijí studenti v představení The Action!

Tento týden se projekt představí studentům ještě ve Zlíně, Vyškově a Hradci Králové. Projekt The Action New Generation je financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů do konce roku 2017.

Zájemci si mohou rezervovat svá místa prostřednictvím rezervačního formuláře na webových stránkách projektu www.theaction.eu. 

Pavla Mudrochová 
tisková mluvčí projektu
tel.: 603 191 539
e-mail: mudrochova@periculum.cz